Eerstejaarstips

Rechten aan de Universiteit van Amsterdam: Dit maakt de UvA uniek

Rechten aan de Universiteit van Amsterdam: Dit maakt de UvA uniek

Sta je op het punt om een keuze te maken voor een rechtenstudie in Amsterdam? Dan komt al snel de vraag: Wordt het UvA of toch de VU? In deze blog neemt Lawbooks je mee naar de Universiteit van Amsterdam (UvA) en laten we zien wat je kunt verwachten als je daar Rechtsgeleerdheid gaat studeren. Bij de UvA werk je vanaf dag één aan echte juridische casussen van het Amsterdam Law Firm-programma. Onder begeleiding van mentoren ontwikkel je in kleine groepen vaardigheden zoals pleiten, schrijven en analyseren. Gelegen in het hart van Amsterdam biedt de UvA studenten directe toegang tot verschillende juridische instellingen zoals rechtbanken, advocatenkantoren en NGO’s. Wil je meer weten over de studie Rechtsgeleerdheid aan de UvA? Lees dan gauw verder! In deze blog lees je hoe de studie in elkaar zit, welke vakken je volgt en wat de UvA zo’n interessante plek maakt om je studie te beginnen.

Tip van Lawbooks: Heb jij de keuze al gemaakt en ga je studeren op de VU? Lees dan hier de volledige blog over Rechtsgeleerdheid aan de VU Amsterdam!

Rechten aan de Universiteit van Amsterdam

De Faculteit der Rechtsgeleerdheid (FdR) biedt verschillende juridische studies aan. Zo kun je kiezen voor Rechtsgeleerdheid, Fiscaal Recht, European Studies (deels Nederlandstalig) of de Engelstalige studies: European Studies (volledig Engelstalig) en Politics. Het eerste jaar voor de studenten Rechtsgeleerdheid en Fiscaal Recht zijn hetzelfde. Hierdoor kun je aan het eind van het eerste collegejaar de keuze maken om over te stappen naar Fiscaal Recht.

Rechtsgeleerdheid aan de UvA kenmerkt zich door de Amsterdam Law Firm. Tijdens je rechtenstudie ga je bij de Amsterdam Law Firm in kleine, vaste groepjes aan de slag. Hierdoor leer je laagdrempelig jouw medestudenten kennen en bouw je een netwerk op waar je later in je carrière veel aan zal hebben. Je oefent met echte zaken waardoor jouw kennis gelijk wordt omgezet in de praktijk.

Tip van Lawbooks: Uiteraard kan je dit ook bij een stichting doen, denk aan de Stichting Rechtswinkel Amsterdam. Op die manier draag jij je steentje bij aan de maatschappij. De Rechtswinkel geeft gratis juridisch advies op het gebied van huurrecht, arbeidsrecht, consumentenrecht en contractenrecht. Let wel, om medewerker te worden moet je jouw propedeuse hebben behaald.

Voor de ambitieuze student die graag meer uit zijn studie wilt halen, biedt de FdR het Amsterdam Honours College of Law aan. Het programma duurt drie jaar en je kunt 30 EC (studiepunten) met het programma behalen. Het honoursprogramma daagt jou uit door jouw kennis te verdiepen en te verbreden. De werkgroepen van het reguliere bacheloronderwijs volg je samen met andere studenten die zijn toegelaten tot het Honours College.

Je oefent met verschillende beroepsvaardigheden, maakt kennis met de juridische praktijk en de top van de rechtswetenschap. Als je graag wilt studeren aan een universiteit zoals Columbia Law School, dan is het honoursprogramma een perfecte toevoeging op jouw CV. Daarnaast kun je lid worden bij de studievereniging J.H.V. Phaedrus om zo masterclasses te volgen en advocatenkantoren te bezoeken. Om aan dit programma mee te kunnen doen, heb je een mooi gemiddelde nodig van blok 1 en blok 2. Je kunt je dus niet aanmelden voor dit programma.

Het onderwijs aan de UvA

Het academisch jaar aan de UvA is verdeeld in twee semesters en zes blokken. Elk blok duurt ongeveer zeven weken. Hierna volgt een tentamenweek. Per blok volg je twee vakken. Daarnaast volg je het vaardigheden onderwijs van Amsterdam Law Firm, dit vak heeft twee delen waardoor je het in beide blokken van één semester volgt. Elk semester sluit je af met een projectvak. Dit betekent dat je in blok 3 en 6 een projectvak volgt. In die blokken volg je geen onderwijs van de Amsterdam Law Firm. In het tweede en derde jaar volg je verdiepende vakken en keuzevakken.

Het onderwijs is anders dan wat je gewend bent van de middelbare school. Het bestaat voornamelijk uit zelfstudie, hoorcolleges en werkgroepen. Wat houdt dit in?

  • In een hoorcollege zit je in een enorme zaal met zo’n 650 andere studenten en luister je naar de docent die in een kleine 2 uur de stof van die week behandelt. Dit is doorgaans een passief college, wat inhoudt dat je zelf voornamelijk luistert en aantekeningen maakt terwijl de docent aan het woord is.
  • Een werkgroep is een kleinschalige bijeenkomst waarin je actief aan de slag gaat met de lesstof. Je bespreekt de inhoud met medestudenten en de docent, stelt vragen en past de theorie toe op praktijkvoorbeelden. Bij de UvA werk je in het eerste jaar in een vaste groep van ongeveer 15 studenten, begeleid door een mentor die je ondersteunt bij je studie.

In het eerste jaar van de bachelor Rechtsgeleerdheid aan de UvA heb je gemiddeld 12 tot 18 uur per week les. Dit is echter niet alles, want de rest van de tijd besteed je aan zelfstudie. Dit is ongeveer 20 uur per week. De zelfstudie omvat het lezen van studieboeken en jurisprudentie, voorbereiden van werkgroepen en tentamens, en het schrijven van werkstukken of presentatie. Maak daarom een goede planning en probeer je hier aan te houden. Kom je er niet uit? Dan is Lawbooks binnen handbereik!

Studieprogramma eerste jaar (bachelor 1) 

In tegenstelling tot de VU heeft de UvA niet één vaste campus. De studenten die een opleiding volgen aan de UvA hebben op verschillende plekken in Amsterdam les. Voor de rechtenstudent is het (gelukkig) makkelijk te vinden. De meeste lessen worden namelijk gegeven op Roeterseiland.

Welke vakken kun je verwachten in het eerste jaar?

Semester I 

Blok 1

  • Grondslagen van het Recht
  • Strafrecht
  • Amsterdam Law Firm 1.1

Blok 2

  • Privaatrecht
  • Staats- en bestuursrecht
  • Amsterdam Law Firm 1.1

Blok 3

  • Projectvak Rechtsstaat en democratie

Semester II 

Blok 4 

  • Internationaal en Europees recht
  • Recht en gedrag
  • Amsterdam Law Firm 1.2

    Blok 5

    • Juridische beroepen en beroepsethiek
    • Personen- en familierecht
    • Amsterdam Law Firm 1.2

     Blok 6

    • Projectvak Digitalisering

    Tentamens

    Een blok wordt afgesloten met een tentamenweek. In de tentamenweek maak je één tentamen per vak. Bij sommige vakken kan dit ook een schrijfopdracht of essay zijn. Bij de projectvakken verloopt dit anders. Per afgerond vak kun je 6 EC verkrijgen. Dit is met name in je eerste jaar van groot belang omdat je een positief BSA moet hebben (lees hieronder verder over het BSA). Bij projectvakken verloopt dit anders omdat je geen tentamen hebt.

    Tentamens bestaan uit combinaties van verschillende open vragen en meerkeuzevragen, dit is per vak verschillend. Open vragen komen in verschillende soorten:

    • Kennisvragen: Dit zijn theorievragen die je alleen kunt weten als je de stof goed bestudeerd hebt. Deze vragen vergen parate kennis en het antwoord is vaak in een paar zinnen te formuleren.
    • Stellingvragen: Je krijgt een stelling en je moet beargumenteren of deze juist of onjuist is. Vaak in een paar zinnen te beantwoorden, maar lenen zich voor instinkers en vergen een scherp oog voor detail.
    • Casusvragen: Je krijgt een uitgebreide casus over een situatie, meestal in verhaalvorm, waarin een juridisch vraagstuk aan de orde is. In zo’n casus komen verschillende personen, omstandigheden, feiten, tijdstippen en gebeurtenissen voor. Op basis van de casus krijg je een aantal vragen die je moet beantwoorden over een specifiek leerstuk. Doorgaans krijg je voor de casusvragen de meeste punten en dienen de antwoorden zeer uitgebreid te zijn

    Zoals eerder gezegd kun je per van 6 EC behalen. Om het eerste jaar af te ronden, heb je 60 EC nodig. Je hebt niet 60 EC nodig om door te blijven studeren. Als je in september begint, moet je in je eerste jaar minstens 42 EC  halen om door te mogen naar het tweede jaar. Haal je dit niet, dan krijg je een negatief BSA. Dit betekent dat je moet stoppen en je je drie jaar lang niet opnieuw mag inschrijven voor Rechtsgeleerdheid of Fiscaal Recht aan de UvA. Let dus gedurende het collegejaar goed op jouw studiepunten en trek op tijd aan de bel bij de studieadviseur als dat nodig is.

    Wat maakt Rechtsgeleerdheid aan de UvA uniek?

    De UvA onderscheidt zich van alle andere studies door middel van de Amsterdam Law Firm. Dit bijzondere en praktijkgerichte onderdeel van de bachelor voelt bijna als het werken bij een echt advocatenkantoor. Je werkt in een vaste, kleine groep studenten aan juridische vraagstukken alsof je in een juridisch team zit. De Amsterdam Law Firm bereid je op een hele realistische manier voor op het juridische werkveld.

    Daarnaast kun je lid worden bij de studievereniging Amsterdam Law Firm. Hier krijg je de kans om naast je studie ook praktijkervaring op te doen. De vereniging organiseert inhoudelijke activiteiten zoals lezingen, kantoorbezoeken en workshops, maar ook sociale evenementen zoals borrels, een pubquiz en een studiereis. Binnen de vereniging zijn er ook een pleitgenootschap en een Rechtswinkel waar je jouw juridische vaardigheden in de praktijk kunt oefenen. Amsterdam Law Firm werkt samen met kantoren en andere organisaties, zodat je op een laagdrempelige manier kennismaakt met het werkveld. Zo verbreed je je blik als rechtenstudent en leer je ook buiten de collegebanken.

    De Amsterdam Law Firm is niet de enige juridische studievereniging aan de UvA. De Juridische Faculteit der Amsterdamsche Studenten (JFAS) is ook actief in Amsterdam. Dit is een van de oudste en grootste studieverenigingen van Amsterdam. De JFAS organiseert verschillende activiteiten voor rechtenstudenten, denk aan informele borrels of reizen. Er zijn ook voldoende formele activiteiten waardoor je als jurist blijft groeien.

    Ben je op zoek naar een studentenvereniging in Amsterdam? Het Amsterdamsch Studenten Corps en de Amsterdamsche Vrouwelijke Studenten Vereeniging (A.S.C./A.V.S.V.) vormen samen de oudste en grootste studentenvereniging van Amsterdam. De A.S.C./A.V.S.V. organiseert sportevenementen, culturele activiteiten, feesten en nog veel meer. Er zijn verschillende commissies en disputen waar je bij aan kunt sluiten.

    De UvA organiseert ieder jaar (doorgaans eind augustus) een introductieweek voor de eerstejaarsstudenten. De introductiedagen zijn de perfecte manier om jouw medestudenten te ontmoeten en de stad Amsterdam te verkennen. Mocht je dit te intensief vinden, dan kun je er ook voor kiezen om alleen naar de introductiedag van jouw faculteit te gaan. Dit is in de meeste gevallen wel verplicht omdat je praktische informatie ontvangt met betrekking tot jouw studie.

    Tip van Lawbooks: Wil je alvast wat medestudenten leren kennen vóór de start van je studie? Meld je dan aan voor de officiële Lawbooks WhatsApp-groep van jouw jaarlaag! Superhandig voor vragen over boeken, roosters, collegezalen én voor het plannen van je eerste koffietje of matcha bij YUSU.

    Studieondersteuning op de UvA

    Zodra je begint met Rechtsgeleerdheid aan de UvA dan merk je al snel dat de colleges slechts een deel van je studie zijn. De echte verdieping komt pas tijdens het zelfstandig studeren door onder meer je studieboeken te lezen. Goede ondersteuning is dan enorm waardevol. Het kan net het verschil maken tussen twijfelen of vol vertrouwen je tentamen in gaan.

    Bij Lawbooks vind je precies wat je nodig hebt om je studie goed aan te pakken. Van samenvattingen en tentamentrainingen tot oefenvragen en flashcards, allemaal afgestemd op de vakken van Rechtsgeleerdheid aan de UvA. Alles is overzichtelijk en actueel, zodat je altijd weet waar je aan toe bent.

    Wat Lawbooks uniek maakt, is dat het materiaal wordt gemaakt door juristen met ervaring die precies weten waar de nadruk ligt. Zo sta je er niet alleen voor en heb je altijd een slimme hulpbron bij de hand.

    Naast Lawbooks kun je ook eens kijken bij andere aanbieders. Vrijwel alle studenten maken echter de keuze tussen Lawbooks of Athena Summary. Er zijn nog andere aanbieders, maar die zijn over het algemeen van inferieure kwaliteit. In de eerste weken van het collegejaar kun je vaak gratis samenvattingen proberen. Zo ontdek je wat het beste bij jou past. 

    Klaar voor je rechtenavontuur in Amsterdam?

    Rechten studeren aan de Universiteit van Amsterdam is uitdagend, afwisselend en vooral ontzettend boeiend. Van Roeterseiland tot het eerste college en je allereerste tentamens: in de komende jaren groei je niet alleen als jurist, maar ook als persoon.

    Of je nu al precies weet welke richting je op wilt, of nog aan het ontdekken bent wat bij je past: met een goede start kom je al een heel eind. Leer je studiegenoten kennen, sluit je aan bij een studentenvereniging en zorg dat je op tijd begint met voorbereiden. Wil je het jaar alvast goed beginnen? Check dan onze Startpakketten: speciaal voor eerstejaars!

    Heel veel succes én plezier met je rechtenstudie in Amsterdam. Je staat aan het begin van een unieke en leerzame periode. Zet ‘m op!

    Volgende lezen

    Rechten studeren aan de Universiteit Leiden: Alles wat jij moet weten
    Wil jij rechten studeren in Groningen? Dit moet je weten!